Criar um Site Gr醫is Fant醩tico
Near Death Experience voir ce complet film avec sous-titres FULLHD

„Beatius est magis dare, quam accipere”
Wi臋cej szcz臋艣cia jest w dawaniu ni偶 w braniu.
Wul

Do艣wiadczenie Z Pogranicza 艢mierci….
Near Death Experience – NDE

Do艣wiadczenie z pogranicza 艣mierci to odczucia zmys艂owe do艣wiadczane przez osob臋, kt贸ra niemal umar艂a lub by艂a w stanie 艣mierci klinicznej. W zwi膮zku ze sta艂ym post臋pem nauk medycznych (resuscytacja, reanimacja), tego typu do艣wiadczenia nie nale偶膮 do rzadko艣ci, np. wed艂ug ankiety Gallupa, oko艂o o艣miu milion贸w Amerykan贸w przyznaje, 偶e do艣wiadczy艂o w艂asnej 艣mierci. Badania nad do艣wiadczeniami z pogranicza 艣mierci prowadzi艂a m.in. dr Elisabeth K眉bler-Ross (1926-2004) i Raymond Moody. Do艣wiadczenia z pogranicza 艣mierci nie zale偶膮 od p艂ci, cech spo艂eczno-demograficznych, a tak偶e wieku, gdy偶 mog膮 je prze偶ywa膰 r贸wnie偶 dzieci…

Raymond Moody na podstawie kilkuset opis贸w do艣wiadczenia wyodr臋bni艂 kilkana艣cie wsp贸lnych element贸w, kt贸re pojawia艂y si臋 u r贸偶nych os贸b bez wzgl臋du na wiek, p艂e膰, wyznawan膮 religi臋 czy narodowo艣膰. Zwr贸ci艂 on uwag臋 na fakt, 偶e 偶aden z opis贸w nie zawiera艂 wszystkich element贸w, natomiast kolejno艣膰 etap贸w, przez kt贸re przechodzi dana osoba podczas do艣wiadczenia mo偶e by膰 r贸偶na. Zauwa偶y艂 tak偶e, 偶e prawdopodobnie osoby, kt贸re d艂u偶ej znajdowa艂y si臋 w stanie 艣mierci klinicznej dawa艂y pe艂niejsze opisy, jednak偶e spotka艂 si臋 tak偶e z lud藕mi, kt贸rzy mimo przebytej 艣mierci klinicznej nie do艣wiadczyli niczego…

Cz艂owiek przechodzi pierwsze stadium umierania i zapada w stan 艣mierci klinicznej – w tym momencie s艂yszy g艂os lekarza oznajmuj膮cego zgon. Po chwili dociera do niego nieprzyjemny d藕wi臋k okre艣lany jako buczenie lub g艂o艣ne dzwonienie. W tym samym czasie odnosi wra偶enie przemieszczania si臋 w tunelu. U艣wiadamia sobie, 偶e przebywa poza cia艂em, jednak w bezpo艣redniej blisko艣ci tak, 偶e mo偶e je obserwowa膰, a tak偶e pr贸by jego reanimacji – zwykle doznaje wtedy szoku nerwowego. Opanowuje si臋 po chwili, przyzwyczajaj膮c do nowych warunk贸w, zauwa偶a, 偶e posiada pewn膮 form臋 cielesn膮 o zupe艂nie odmiennej naturze. Wkr贸tce pojawiaj膮 si臋 inni, cz臋sto zmarli krewni z ch臋ci膮 pomocy. Pojawia si臋 tak偶e 艣wietlista posta膰, emanuj膮ca mi艂o艣ci膮 i ciep艂em, kt贸ra bezs艂ownie zadaje pytania na temat jego 偶ycia, pomagaj膮 w jego ocenie poprzez panoramiczn膮 projekcj臋 wydarze艅 z przesz艂o艣ci. W pewnym momencie osoba b臋d膮ca w stanie 艣mierci klinicznej zdaje sobie spraw臋 z istnienia granicy, uzmys艂awia sobie tak偶e konieczno艣膰 powrotu do 偶ycia – pomimo, 偶e przepe艂niona rado艣ci膮 i spokojem pragnie pozosta膰 w takiej formie. Wkr贸tce pr贸by reanimacji przynosz膮 efekty, a cz艂owiek powraca do 偶ycia…

Wsp贸lne cechy 艂膮cz膮ce doznania

– Zwykle cz艂owiek ma problemy z opisaniem tych do艣wiadcze艅 przy pomocy s艂贸w…
– Cz艂owiek s艂yszy rozmowy lekarzy lub znajduj膮cych si臋 w pobli偶u ludzi…
– Do艣wiadcza b艂ogiego uczucia spokoju i ciszy…
– Przez moment s艂yszy d藕wi臋k podobny do buczenia lub dzwonienia…
– Ma wra偶enie przemieszczania si臋 przez ciemny tunel w kierunku 艣wiat艂a…
– Do艣wiadcza przebywania poza cia艂em (OOBE)…
– Spotyka innych, zmar艂ych wcze艣niej ludzi…
– Spotyka „艣wietlist膮 istot臋”, kt贸ra w zale偶no艣ci od do艣wiadcze艅 i wiedzy mo偶e by膰 okre艣lana jako anio艂, B贸g, Jezus lub inaczej…
– Do艣wiadcza panoramicznego przegl膮du swojego 偶ycia (hipermnezja), kt贸remu cz臋sto towarzyszy „艣wietlista istota”.
– Ma wra偶enie istnienia granicy lub kresu, po kt贸rego przekroczeniu nie b臋dzie ju偶 powrotu…
– Odczuwa konieczno艣膰 powrotu do 偶ycia…
– Zwykle przy pr贸bie zwierzania si臋 z tych prze偶y膰 spotyka si臋 z niech臋ci膮 i wy艣miewaniem…
– Przebyte do艣wiadczenia s膮 motorem zmian w 偶yciu danej osoby, kt贸ra jednocze艣nie zmienia swoje pogl膮dy dotycz膮ce 艣mierci…

W kilku przypadkach osoby do艣wiadczy艂y czego艣 w rodzaju wszechwiedzy, kt贸ra przemin臋艂a wraz z powrotem do 偶ycia.
Niekt贸rzy opisywali „艣wietliste miasta” oraz „krain臋 b艂膮kaj膮cych si臋 duch贸w”… Niekt贸re do艣wiadczenia zwi膮zane z blisko艣ci膮 艣mierci, wi膮za艂y si臋 z obecno艣ci膮 duchowej istoty, wp艂ywaj膮cej na bieg wydarze艅 i ratuj膮cej z opresji…
Do艣wiadczenia z pogranicza 艣mierci nios膮 ze sob膮 silny 艂adunek emocjonalny. Zwykle towarzysz膮 im uczucia pozytywne, kt贸re cz臋sto maj膮 charakter ekstatyczny. 艁膮czy si臋 to z wizjami rajskich krain, cudownych obraz贸w czy niebia艅skiej muzyki, co wyzwala uczucie b艂ogo艣ci i pe艂nego spokoju. Jednak nie wszystkie do艣wiadczenia maj膮 taki przebieg. Rzadziej, ale zdarzaj膮 si臋, nieprzyjemne uczucia towarzysz膮ce tym do艣wiadczeniom. Wi膮偶膮 si臋 one z budz膮cymi l臋k wizjami: piekielnych krain, napotykanych potwornych stworze艅 i demon贸w, z艂owieszczych d藕wi臋k贸w. Do tego mo偶e wyst膮pi膰 uczucie osamotnienia, wyobcowania czy te偶 艣wiadomo艣膰 nieistnienia…

Pr贸by wyja艣nienia NDE
Efekty tego typu s膮 przez nauk臋 wi膮zane z zaburzeniem funkcjonowania m贸zgu jakie maj膮 miejsce w stanie 艣mierci klinicznej, a wynikaj膮ce z niedotlenienia, zatrucia, zaburze艅 poziomu neurotransmiter贸w, a wi臋c naruszenia normalnej fizjologii m贸zgu. W momencie 艣mierci klinicznej szyszynka prawdopodobnie produkuje du偶e ilo艣ci DMT, jednej z najsilniejszych substancji psychoaktywnych. Za tak膮 interpretacj膮 przemawiaj膮 badania neuropsychologiczne, w kt贸rych udaje si臋 wywo艂ywa膰 podobne efekty poprzez stymulacj臋 magnetyczn膮 (TMS) niekt贸rych rejon贸w kory, g艂贸wnie p艂at贸w skroniowych… Inne wyja艣nienie o charakterze biologicznym zosta艂o zaproponowane przez George’a Wettacha. Opiera si臋 ono na rozr贸偶nieniu dw贸ch cz臋艣ci m贸zgu: m贸zgu gadziego (reptilian brain), starszego ewolucyjnie, kt贸ry mo偶e funkcjonowa膰 w ni偶szej temperaturze i przy mniejszych dost臋pnych 藕r贸d艂ach energetycznych oraz m贸zgu ssaczego (mammalian brain), reprezentowanego przez kor臋 m贸zgow膮, bardziej z艂o偶onego, ale te偶 bardziej delikatnego. M贸zg ssaczy odpowiada za ca艂o艣ciow膮 艣wiadomo艣膰 i w normalnych warunkach dominuje nad m贸zgiem gadzim. W sytuacjach ekstremalnych (jak do艣wiadczenie z pogranicza 艣mierci), gdy funkcjonowanie m贸zgu ssaczego jest ograniczone, tendencja ta odwraca si臋 i zaczyna dominowa膰 m贸zg gadzi. Wszystkie do艣wiadczenia z pogranicza 艣mierci da si臋 wyja艣ni膰 jako interakcj臋 mi臋dzy m贸zgiem gadzim i ssaczym.

Inny model o charakterze biologicznym stworzy艂a Susan Blackmore.
Wed艂ug niej ca艂o艣膰 prze偶y膰 zwi膮zanych ze 艣mierci膮 kliniczn膮 mo偶na wyt艂umaczy膰 nadmiernym wydzielaniem endorfin w sytuacjach kryzysowych takich jak uszkodzenie lub niedotlenienie m贸zgu. Substancje te powoduj膮 zmniejszenie b贸lu, ale przy okazji wywo艂uj膮 wizje i eufori臋. Propozycj臋 t臋 autorka przedstawi艂a w latach 80-tych XX wieku. W latach dziewi臋膰dziesi膮tych za艣 wyja艣nienie do艣wiadcze艅 z pogranicza 艣mierci opar艂a o poj臋cie modeli mentalnych. Jej zdaniem wszystko czego do艣wiadczamy jest wynikiem modeli mentalnych, kt贸re wp艂ywaj膮 na obraz i poczucie rzeczywisto艣ci. Bazuj膮c na informacjach odbieranych przez zmys艂y system wybiera do reprezentacji rzeczywisto艣ci taki model mentalny, na podstawie kt贸rego mo偶na najlepiej przewidywa膰 zachowanie i kt贸ry zapewnia najlepsze funkcjonowanie. Niestabilne i chaotyczne modele rzeczywisto艣ci s膮 postrzegane przez jednostk臋 jako halucynacje lub fantazje. Prze偶ycia sk艂adaj膮ce si臋 na do艣wiadczenia z pogranicza 艣mierci wydaj膮 si臋 wyst臋powa膰 naprawd臋, gdy偶 w trakcie os艂abienia funkcjonowania m贸zgu reprezentuj膮 najbardziej stabilny z mo偶liwych modeli ” ja”…

Do 艣wiadomo艣ci odwo艂ywa艂 si臋 tak偶e w wyja艣nieniu do艣wiadcze艅 z pogranicza 艣mierci Todd Murphy.
Wed艂ug niego do艣wiadczenie to dzia艂a niczym algorytm bazuj膮cy na procesach biologicznych, kt贸ry zmienia stany 艣wiadomo艣ci. Murphy odwo艂ywa艂 si臋 do teorii ewolucyjnych. jego zdaniem mechanizm selekcji naturalnej u艂atwia powt贸rne narodziny, za艣 panoramiczny przegl膮d 偶ycia jest procesem uczenia, w trakcie kt贸rego jednostka dokonuje przegl膮du w艂asnego 偶ycia i nabywa wiedzy, kt贸ra zostanie wykorzystana po powrocie do 偶ycia, w celu lepszej adaptacji.
R贸wnie偶 psychoanalitycy zaproponowali wyja艣nienie do艣wiadcze艅 z pogranicza 艣mierci. Ich zdaniem prze偶ycia sk艂adaj膮ce si臋 na nie (np. wizje) pe艂ni膮 funkcj臋 mechanizm贸w obronnych, kt贸re maj膮 zapobiega膰 nadmiernej traumie emocjonalnej. Kiedy 艣wiadomo艣膰 niebezpiecze艅stwa utraty 偶ycia jest nie do unikni臋cia fantazje i marzenia umo偶liwiaj膮 zapanowa膰 nad faktami, a wi臋c dochodzi do triumfu z艂udze艅 nad rzeczywisto艣ci膮. Pojawiaj膮 si臋 fantazje regresywne w postaci panoramicznego przegl膮du 偶ycia oraz fantazje o raju, jako metafora powrotu do stanu prenatalnej, oceanicznej rozkoszy. Wszystko to ma s艂u偶y膰 obronie przed l臋kiem…

Nauka a NDE
Wi臋kszo艣膰 badaczy jest zdania, 偶e klasyfikowanie tego typu zjawisk jako paranormalne jest nieuzasadnione. W膮tpliwo艣ci budz膮 jednak m.in. odczucia zmys艂owe zwi膮zane z obserwowaniem i zapami臋tywaniem otoczenia przez osob臋 nieprzytomn膮. Niekt贸rzy zwracaj膮 uwag臋, 偶e do艣wiadczenia 艣mierci, w odr贸偶nieniu od typowych halucynacji s膮 sp贸jne i podobne u wszystkich ludzi, niezale偶nie od wyznawanej religii czy 艣wiatopogl膮du. We wrze艣niu 2008 uruchomiono mi臋dzynarodowy projekt AWARE. Naukowcy z University of Southampton, wsp贸lnie z zespo艂em ponad 30 lekarzy i naukowc贸w, chc膮 dok艂adnie zbada膰 etiologi臋 tych zjawisk. Badacze umie艣cili w salach na oddzia艂ach ratunkowych obrazki, kt贸re mo偶na zobaczy膰 jedynie spod sufitu. Nast臋pnie maj膮 zamiar przepyta膰 osoby, kt贸re prze偶y艂y zatrzymanie akcji serca o swoje wspomnienia z tego wydarzenia. Osoby, kt贸re b臋d膮 twierdzi膰, 偶e widzia艂y z g贸ry swoje cia艂o, b臋d膮 pytane, czy pami臋taj膮, co by艂o na obrazkach. Badanie to ma rozstrzygn膮膰, czy 艣wiadomo艣膰 istnieje niezale偶nie od umys艂u, czy te偶 wra偶enia takie s膮 jedynie „wytworem” m贸zgu…

„Je偶eli zb艂膮dzisz, nie oskar偶aj o to nieba,
– je偶eli si臋 potkniesz, nie oskar偶aj o to ziemi”.
Sentencje Chi艅skie

Znaczenie i Symbolika Sn贸w

Sennik Mistyczny to g艂臋bsza Analiza marze艅 sennych w oparciu o funkcjonuj膮c膮 w Zbiorowej pod艣wiadomo艣ci Moc symboli i Ukryt膮 symbolik臋 naszeg 偶ycia. Sennik Mistyczny si臋ga swoimi korzeniami do odleg艂ych Wierze艅 pierwotnych naszych przodk贸w, Alchemii, Mistyki i Mistycyzmu, Magii rytualnej, Wiary religijnej i wszelkich innych wierze艅 kt贸re kreowa艂y i kreuj膮 na przestrzeni wiek贸w nasz膮 艣wiadomo艣膰鈥. Analiza swoich sn贸w to jeden z najwa偶niejszych sposob贸w na nawi膮zanie trwa艂ej nici porozumienia z nasz膮 pod艣wiadomo艣ci膮, a ich interpretacja to nie tylko konieczny warunek prawid艂owej pracy nasze 艣wiadomo艣ci ale i jeden z decyduj膮cych sposob贸w r贸wnowa偶enia wp艂ywu naszych zmys艂贸w, cia艂a i umys艂 na nasz膮 Wol臋, Dusz臋 i Ducha po to by 偶y膰 艣wiadomie i szcz臋艣liwie. Sennik Mistyczny jest jak Encyklopedia Symboli. ale nie jest i nawet nie pr贸buje by膰 wyznacznikiem Twoich zachowa艅, jest co najwy偶ej 鈥瀌rogowskazem鈥 do zrozumienia tego co ukryte w mrocznych odm臋tach Twojej pod艣wiadomo艣ci 鈥.

Horoskop chi艅ski